Maść na trądzik różowaty bez recepty

Wielu chorych cierpiących na zdiagnozowany trądzik różowaty, bądź podejrzewający u siebie tą chorobę szuka preparatów dostępnych w aptece bez recepty. Bywa, że maści, kremy, żele zawierające substancje czynne dostępne od ręki w aptekach są zlecone przez lekarza jako element przemyślanej terapii. W aptekach znajduje się szereg preparatów, które mogą mieć pozytywny wpływ na skórę chorego z tym rodzajem trądziku. Zwykle maść na trądzik różowaty bez recepty zawiera:

  • kwas azelainowy;
  • nadtlenek benzoilu;
  • siarka.

Maść na trądzik różowaty bez recepty z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy dostępny jest w aptekach bez recepty od niedawna. Niektóre preparaty np. w postaci żelu w przeszłości były wydawane jedynie z przepisu lekarza. Obecnie chory może je nabyć w aptece samodzielnie. Każdorazowo należy jednak zasięgnąć opinii farmaceuty, który służąc radą, pomocą i fachową wiedzą wyjaśni w jaki sposób stosować dany lek na trądzik i jakich efektów należy się spodziewać.

Kwas azelainowy działa złuszczająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie. Redukuje liczbę grudek i krostek, zwłaszcza w postaciach trądziku różowatego, w których oprócz charakterystycznego rumienia na skórze chorego pojawiają się wypryski. Zwykle maść z kwasem należy stosować wieczorem, po umyciu i osuszeniu skóry twarzy. W dzień należy chronić się przed słońcem, unikać spacerów w czasie największego nasłonecznienia, stosować filtry przeciwsłoneczne i np. kapelusze z rondem. Dzięki temu pacjenci mogą uniknąć negatywnych działań leku i zwiększyć szansę na sukces terapii. Kwas azelainowy może  podczas stosowania, zwłaszcza na początku, dawać nieprzyjemne objawy. SKóra w miejscu aplikacji może być mocno zaczerwieniona, może szczypać i piec, pacjenci czasem skarżą się na uczucie „palenia” skóry. O ile nie są to efekty nie do wytrzymania i ustępują po kilkunastu minutach nie należy się nimi martwić. Po pewnym czasie skóra przyzwyczai się do substancji czynnej i przestanie reagować nieprzyjemnymi objawami.

Nadtlenek benzoilu i siarka w leczeniu trądziku różowatego

Maść na trądzik różowaty bez recepty może zawierać również siarkę i nadtlenek benzoilu. Składniki te działają podobnie do kwasu. Mają działanie bakteriobójcze, uspokają skórę redukując liczbę wykwitów – krostek, grudek, wyprysków i w efekcie znacznie poprawiają jej wygląd i komfort chorego. Leki zawierające nadtlenek i siarkę zwykle są dobrze tolerowane przez pacjentów, mogą miejscowo podrażniać i wywoływać np. pieczenie czy swędzenie skóry, jednak nie są to silne objawy niepożądane. Początkowo w czasie leczenia może wystąpić delikatne łuszczenie skóry. Maść nakładaj na skórę po jej delikatnym oczyszczeniu i osuszeniu. Nie zwiększaj samodzielnie dawki, aby uniknąć podrażnienia skóry i zaognienia zmian.

Sprawdź też jak leczyć trądzik laserowo: http://zwalczlupiez.net.pl/na-czym-polega-laserowe-leczenie-tradziku-rozowatego/

Preparaty wspomagające leczenie trądziku różowatego

Preparaty pomocne w leczeniu trądziku, które możemy znaleźć w aptekach bez konieczności posiadania recepty od lekarza to również kremy, maści wspomagające terapię. W dostępnych w aptekach preparatach znajdują się substancje łagodzące podrażnienia, przyspieszające regenerację skóry, wygładzające ją, uelastyczniające naskórek i odbudowujące warstwę lipidową. Często w tych maściach znajdują się popularne substancje łągodzące, wyciągi z ziół, lipidy, substancje przyspieszające gojenie. Wybierając je zapoznaj się z informacjami od producenta, jeśli masz wątpliwości co do skłądów i tego czy sprawdzą się w Twoim przypadku skonsultuj się z farmaceutą. Możesz o rekomendacje zapytać swojego lekarza prowadzącego, który biorąc pod uwagę Twój stan poleci Ci dodatkowe produkty dostępne w aptekach od ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2