Chorób neurologicznych znamy dziś setki – w różnych odmianach, w postaciach lżejszych i cięższych. Niemniej jednak, ponieważ układ nerwowy jest bardzo skomplikowany i bardzo ściśle wpływa na wiele sfer naszego życia, nawet najmniejsze niedomaganie w jego obrębie wiąże się z ogromnym dyskomfortem.
Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z powagi różnych neurologicznych niedomagań, i wiedzieć w jakiej sytuacji neurolog może nam być potrzebny. W niemal każdym większym mieście funkcjonuje porządna poradnia neurologiczna, w której pracują najlepsi specjaliści z tego zakresu. Zatem jeśli odczuwamy jakiekolwiek niedomagania, mamy kłopoty z pamięcią, odczuwamy dysfunkcje kończyn, dziwne mrowienia, nieokreślone bóle i tego rodzaju dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie udać się najpierw do lekarza rodzinnego po skierowanie, a następnie do poradni neurologicznej w celu wykonania dalszej dokładnej diagnostyki i podjęcia leczenia farmakologicznego lub innego rodzaju terapii.
Różne schorzenia neurologiczne
Ludzie zgłaszają się do neurologów z najróżniejszymi problemami. Począwszy od przykurczów stóp czy dłoni u noworodków, poprzez bóle kręgosłupa uniemożliwiające funkcjonowanie, aż po problemy z pamięcią u dziadka. Dziś specjalistyczne poradnie dysponują specjalistycznym sprzętem, który w sposób nieinwazyjny pozwala dotrzeć do wnętrza struktury mózgu czy rdzenia kręgowego i ocenić ewentualny stan tkanki nerwowej. Tomografia komputerowa czy rezonans to jedne z najważniejszych badań neurologicznych. Pozwalają one ocenić jak wygląda układ nerwowy „od środka”, czy nie ma w jego budowie czy układzie żadnych odstępstw od normy, które mogłyby powodować występujące u pacjenta objawy.
Diagnostyka najważniejsza
W przypadku chorób neurologicznych i wszelkich urazów w obrębie mózgu i rdzenia kręgowego, najważniejsza jest diagnostyka. Podstawowe badanie młoteczkiem neurologicznym pozwala ocenić czy zaburzenie zlokalizowane jest w rdzeniu kręgowym czy w mózgu. To daje pewien trop, którym neurolog może dalej podążać – dzięki temu wie, jaki nerw mógł ulec uszkodzeniu i ewentualnie w którym rejonie. Dokładna diagnostyka zaburzeń czucia pozwala dobrać odpowiedni sposób leczenia do stopnia zaawansowania choroby.
Dziś dzięki zaawansowanym metodom diagnostyki możemy wcześnie wykryć nawet niewielkie zaburzenia nerwowe i dokładnie je leczyć, nawet do całkowitego uleczenia. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować nawet najmniejszych objawów ze strony układu nerwowego, bo można zapobiec ich pogłębianiu.