Dobre poradnie neurologiczne w Polsce

Chorób neurologicznych znamy dziś setki – w różnych odmianach, w postaciach lżejszych i cięższych. Niemniej jednak, ponieważ układ nerwowy jest bardzo skomplikowany i bardzo ściśle wpływa na wiele sfer naszego życia, nawet najmniejsze niedomaganie w jego obrębie wiąże się z ogromnym dyskomfortem.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z powagi różnych neurologicznych niedomagań, i wiedzieć w jakiej sytuacji neurolog może nam być potrzebny. W niemal każdym większym mieście funkcjonuje porządna poradnia neurologiczna, w której pracują najlepsi specjaliści z tego zakresu. Zatem jeśli odczuwamy jakiekolwiek niedomagania, mamy kłopoty z pamięcią, odczuwamy dysfunkcje kończyn, dziwne mrowienia, nieokreślone bóle i tego rodzaju dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie udać się najpierw do lekarza rodzinnego po skierowanie, a następnie do poradni neurologicznej w celu wykonania dalszej dokładnej diagnostyki i podjęcia leczenia farmakologicznego lub innego rodzaju terapii.

Różne schorzenia neurologiczne

Ludzie zgłaszają się do neurologów z najróżniejszymi problemami. Począwszy od przykurczów stóp czy dłoni u noworodków, poprzez bóle kręgosłupa uniemożliwiające funkcjonowanie, aż po problemy z pamięcią u dziadka. Dziś specjalistyczne poradnie dysponują specjalistycznym sprzętem, który w sposób nieinwazyjny pozwala dotrzeć do wnętrza struktury mózgu czy rdzenia kręgowego i ocenić ewentualny stan tkanki nerwowej. Tomografia komputerowa czy rezonans to jedne z najważniejszych badań neurologicznych. Pozwalają one ocenić jak wygląda układ nerwowy „od środka”, czy nie ma w jego budowie czy układzie żadnych odstępstw od normy, które mogłyby powodować występujące u pacjenta objawy.

Diagnostyka najważniejsza

W przypadku chorób neurologicznych i wszelkich urazów w obrębie mózgu i rdzenia kręgowego, najważniejsza jest diagnostyka. Podstawowe badanie młoteczkiem neurologicznym pozwala ocenić czy zaburzenie zlokalizowane jest w rdzeniu kręgowym czy w mózgu. To daje pewien trop, którym neurolog może dalej podążać – dzięki temu wie, jaki nerw mógł ulec uszkodzeniu i ewentualnie w którym rejonie. Dokładna diagnostyka zaburzeń czucia pozwala dobrać odpowiedni sposób leczenia do stopnia zaawansowania choroby.

Dziś dzięki zaawansowanym metodom diagnostyki możemy wcześnie wykryć nawet niewielkie zaburzenia nerwowe i dokładnie je leczyć, nawet do całkowitego uleczenia. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować nawet najmniejszych objawów ze strony układu nerwowego, bo można zapobiec ich pogłębianiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 1 =