Główne przyczyny miażdżycy

Miażdżyca to bardzo poważne schorzenie. Objawia się odkładaniem złogów w tętnicach, co często bywa przyczyną ich zatkania. Miażdżycy sprzyjają uszkodzenia tętnic oraz wysoki poziom cholesterolu we krwi. Jakie dolegliwości mogą być wywołane przez to schorzenie i czy istnieją jakiekolwiek skuteczne sposoby leczenia?

Efekty miażdżycy

Przy schorzeniu takim, jak miażdżyca objawy początkowo w ogóle nie są uchwytne. Dopóki nie dojdzie do zatkania bardziej istotnych tętnic, choroba nie daje żadnych uchwytnych dolegliwości. Obecnie coraz częściej uważa się, że proces odkładania się złogów w tętnicach jest fizjologiczny, dlatego niemożliwe jest, by w pełni mu zapobiec. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że miażdżyca to nie tylko odkładanie się blaszki wewnątrz tętnic. Gdy złogi utrudniają przepływ krwi może dojść do wzrostu ciśnienia krwi. Taki stan niesie ze sobą konsekwencje w postaci uszkodzenia ścian tętnic. To nie tylko ułatwia dalsze osadzanie się blaszki miażdżycowej, ale  powoduje również wystąpienie stanu zapalnego.

Ponadto na uszkodzonych w ten sposób tętnicach często odkłada wapń. Zwapnienie ścian tętnic doprowadza do ich zesztywnienia, przez co krew nie może przepływać w sposób swobodny. W końcu tworzy się duży zator, co zazwyczaj powoduje całkowite zatkanie tętnicy. Gdy dojdzie do tak zaawansowanej postaci miażdżycy, zazwyczaj dochodzi do niedotlenienia narządu, który jest zaopatrywany przez daną tętnicę. Powoduje to szereg dolegliwości. Najbardziej znaną konsekwencją miażdżycy jest choroba wieńcowa. Jest ona spowodowana wystąpieniem zatoru w naczyniach wieńcowych.

Najważniejsza jest profilaktyka

Jak bronić się przed miażdżycą? Przede wszystkim nie należy zapominać o aktywnym trybie życia. Choć wielu czynników, które sprzyjają rozwojowi tej choroby, nie da się uniknąć, to jednak aktywne uprawianie sportu może zapobiec konsekwencjom miażdżycy. Rozbudowana sieć naczyń krwionośnych sprawia bowiem, że mogą one przejąć funkcje zatkanych tętnic. W tak poważnych przypadkach, jak występująca już miażdżyca aorty lub poważna choroba wieńcowa, należy jednak pamiętać, że jakiekolwiek leczenie musi odbywać się po kontrolą lekarza. W innym przypadku zbyt wyczerpujące ćwiczenia mogą doprowadzić do wystąpienia objawów choroby.

Leczenie miażdżycy

W przypadku schorzenia takiego, jak miażdżyca leczenie zawsze musi odbywać się pod kontrolą lekarza. Niezbędne jest wykonywanie regularnych badań. Szczególnie istotne są szczegółowe badania poziomu cholesterolu, obejmujące nie tylko wynik ogólnego cholesterolu we krwi, ale także podziału na frakcje. Jedynie w młodym wieku zaleca się profilaktyczne badanie ogólnego poziomu cholesterolu, ponieważ w ten sposób można wykryć wczesną miażdżycę.

Leczenie chorób spowodowanych przez miażdżycę zależy od tego, jakie objawy towarzyszą zatkaniu się tętnic oraz który organ pozostaje gorzej ukrwiony na skutek takiego stanu. Samodzielne leczenie miażdżycy nie jest możliwe, choć można próbować zapobiegać temu schorzeniu nie tylko poprzez wyżej wspomnianą aktywność fizyczną, ale także odpowiednią dietę.

2 replies on “Główne przyczyny miażdżycy”

  1. Młoda pisze:

    Jakby badanie cholesterolu było łatwiejsze, to by było inaczej z wykrywalnością miażdżycy. Powinno być jak z testem ciążowym, który za kilkanaście złotych można kupić w aptece i zrobić samemu. A żeby sprawdzić czy jest wysoki cholesterol i może być miażdżyca to i pobranie krwi nie wystarczy. Czyżby nikomu się to nie opłacało?

  2. Plot pisze:

    Co ty gadasz, wysoki cholesterol daje takie objawy, że każdy się połapie, że coś jest nie tak, a wtedy wystarczy pobranie krwi i mamy konkretną diagnozę i można zacząć leczenie. Jakbyś robił test w domu, to i tak byś musiał przecież iść do lekarza, więc w sumie zarobiłyby tylko apteki i firmy produkujące takie testy, a nic by się nie zmieniło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 + = 28