Czystek to zioło, któremu przypisywanych jest wiele właściwości leczniczych, dlatego też nie ma się co dziwić, że w bardzo szybkim czasie zyskał on ogromną popularność, goszcząc w domu niejednej osoby. Herbata z czystka stanowi obecnie podstawowy element codziennej diety wielu osób, a przygotowuje się ją z ziela, które znalazło bardzo szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, jako środek pomagający uporać się z różnymi infekcjami. Skąd jednak pochodzi zioło czystek, jakie są jego odmiany i w jaki sposób roślina ta wpływa na nasze zdrowie?
Pochodzenie czystka
Czystek należy do bardzo szerokiej rodziny, w skład której wchodzi kilkanaście gatunków, które dziko występują w południowej części Europy, a ściślej mówiąc w okolicach Morza Śródziemnego oraz Wysp Kanaryjskich. Roślina wzrasta na skalistych i suchych zboczach, jednak można ją również spotkać w Polsce, ale tylko w uprawie.
Odmiany czystka
Najbardziej znany jest czystek szary, zwany również kreteńskim, który rośnie jedynie w okolicach Morza Śródziemnego. Charakterystyczną jego cechą są przepiękne purpuroworóżowe kwiaty, a z uwagi na swoje niezwykłe właściwości lecznicze, znalazł on szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Inną odmianą jest czystek ladanowy, który osiąga dosyć duże rozmiary i odznaczają go ogromne kwiaty z białymi płatkami.
Więcej na stronie http://zioloczystek.pl/
Jakie substancje znajdują się w tej roślinie i jak działa czystek?
Czystek to prawdziwa skarbnica cennych dla zdrowia polifenoli, czyli bardzo silnych przeciwutleniaczy, które walcząc m.in. z wolnymi rodnikami, pomagają opóźnić proces starzenia się organizmu. Jeśli chodzi o właściwości czystka, to z uwagi na sporą zawartość antyoksydantów, regularne picie herbatki z tej niezwykłej rośliny pomaga zahamować powstawanie i rozwój stanów zapalnych, które rozwijają się w organizmie, a także może przyczynić się do opóźnienia procesu rozwoju wielu chorób w tym tych nowotworowych.
Polifenole znajdujące się w tej roślinie dodają energii, wzmacniają organizm, hamują uwalnianie histaminy, czyli substancji, która przyczynia się do rozwoju alergii, zapobiegają miażdżycy poprzez zahamowanie procesu utleniania się złego cholesterolu, a także walczą z chorobotwórczymi mikroorganizmami takimi jak bakterie, wirusy i grzyby, dzięki czemu wspierają funkcjonowanie systemu odpornościowego.
W jaki sposób przygotować herbatę z czystka?
Czystek to zioło, które można obecnie zakupić praktycznie w każdym sklepie oraz aptece, zarówno w formie sypkiej, jak i w torebkach. Decydując się na jego zakup lepiej wybrać ten sypany, ponieważ w torebkach zazwyczaj znajdują się połamane i pokruszone łodygi i liście, czyli najmniej wartościowe części tej rośliny, które zawierają dużo mniejsze ilości cennych dla zdrowia substancji.
Jeśli chodzi natomiast o przygotowanie herbatki z czystka, to 1 łyżkę ziół należy zalać wrzątkiem, zaparzając herbatę przez około 5 minut. Po tym czasie herbatę należy odcedzić, wystudzić i wypić. Z czystka można przygotować również napar, jednak w tym celu garść ziela należy zalać około 1 litrem wody, doprowadzając mieszankę do wrzenia i gotując przez około 5 minut.