Łupież pstry to przykra dolegliwość związana z nadmiernym rozwojem grzyba Malassezia furfur, jaki przyczynia się do tworzenia ognisk zapalnych, ran i bielaczych plam, których nie da się opalić. Nowo powstałe zmiany łuszczą się na brzegach, czasami szczypią, pieką i swędzą. Na ogół zmiany pojawiają się w okolicach szyi i karku, linii kręgosłupa, klatki piersiowej, pleców, a u 10% pacjentów na owłosionej skórze głowy i na twarzy.
ŁUPIEŻ PSTRY NA TWARZY – CZY WARTO STOSOWAĆ MAKIJAŻ KAMUFLUJĄCY?
Infekcja grzybicza na twarzy nie wygląda zbyt dobrze. Zwykle zaburza poczucie własnej wartości i samoocenę. Nieestetyczne białe plamy z pomarańczowymi, żółtymi lub czerwonymi obrzeżami mogą odstraszać. Z uwagi na tę okoliczność, radzimy zapobiegać!
Jeśli, zauważysz pierwsze objawy u siebie, zastosuj czym prędzej specjalistyczną maść, mydło, balsam, żel lub szampon z kwasem salicylowym, ketokonazolem czy klotrimazolem. O ile, łupież pstry na skórze klatki piersiowej czy pleców nie stanowi większego problemu, o tyle infekcja na twarzy jest prawdziwym koszmarem! Jeśli, jednak choroba już się przyplątała i feralnie zaatakowała najbardziej problematyczne miejsca, powinniśmy w pierwszej kolejności odstawić wszystkie używane na co dzień kosmetyki! Dlaczego? – Otóż, zazwyczaj zawierają substancje natłuszczające, które dodatkowo prowokują grzyba do rozwoju! Zaaplikować krem na zaatakowaną skórę, to tak jakby odżywić grzyba! A przecież nie o to chodzi… Radzimy też zrezygnować z maskary do rzęs i kredki do oczu, czy pomadki. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji, można łatwo nabawić się dodatkowego uczulenia. Jeśli, zależy Ci jednak, na maskującym makijażu, warto poprosić o pomoc doświadczonego dermatologa. Wiedz, że w trakcie choroby nie wskazane jest także stosowanie balsamów na opalanie, jak i samo opalanie czy wizyty w solarium!
ŁUPIEŻ PSTRY A BIELACTWO
Grzyb Malassezia furfur produkuje malassezynę – substancję, która indukuje apoptozę w melanocytach – komórkach pigmentowych. W ten sposób dochodzi do depigmentacji skóry. Efekt ten przypisuje się także, obecności kwasu azelainowego. Z uwagi na tę okoliczność, zaatakowanych miejsc, nie można opalić. Zniszczone komórki pigmentowe, nie są w stanie wytworzyć brązowego barwnika, w związku z czym zaatakowane miejsca pozostają pstre. Łatwo więc, pomylić chorobę z nabytym bielactwem. Dobrze wiedzieć, że w odróżnieniu pomoże wyłącznie dobry dermatolog.
U KOGO WYSTĘPUJE?
Choroba najczęściej dotyczy osób starszych bądź w trakcie dojrzewania. ma to związek z nadmiernym wydzielaniem łoju, którym żywi się pasożyt. Schorzenie występuje u cukrzyków, osób częściowo sparaliżowanych, u niepełnosprawnych, z chorobą Alzheimera czy chorobami autoimmunologicznymi bądź z zaburzoną gospodarką hormonalną ustroju. Łupież pstry u dzieci występuje niezwykle rzadko, ponieważ osoby młode wytwarzają mniej łoju, niż osoby starsze. Chyba, że dziecko boryka się z poważną chorobą predysponującą do rozwoju lub z infekcją bakteryjną.
LECZENIE ŁUPIEŻU PSTREGO
Wskazane jest stosowanie preparatów ograniczających rozwój grzyba oraz drobnoustrojów, towarzyszących infekcji kluczowej. Zalecamy maści z ketokonazolem, klotrimazolem i kwasem salicylowym.
wlasnie dlatego przy lupiezu pstrym, obojetnie czy na twarzy czy gdzie indziej, bardzo cwazna jest pielegnacja skory i pozbycie sie problemu