Powikłania wywołane cukrzycą

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna powodująca problemy społeczne. Zapada na nią coraz więcej osób w różnym wieku. Wzrastają koszty leczenia, profilaktyki, dostosowania trybu pracy, w niektórych wypadkach konieczna jest także zmiana zawodu.

Niewystarczająca ilość insuliny lub jej złe wchłanianie przez komórki są przyczyną cukrzycy, czyli nadmiernego gromadzenia cukru we krwi. Spożywając posiłki dostarczamy organizmowi węglowodanów, które są głównym źródłem energii. Jednak wcześniej muszą być one przekształcone w glukozę czyli cukier prosty. Odpowiedzialna jest za to insulina, produkowana przez komórki beta trzustki. Jakiekolwiek zaburzenia w tym zakresie przerywają proces dostarczania energii do komórek. Diabetolodzy wyróżniają dwie postacie cukrzycy:

Cukrzyca typu 1 – polega na niedoborze insuliny, spowodowanym niszczeniem komórek beta trzustki. Ta postać choroby ma podłoże genetyczne, ale uaktywniana jest przez czynniki środowiskowe, jak infekcje wirusowe, nadwaga. Zwłaszcza cukrzyca u dziecka ujawnia się w wyniku nieprawidłowej diety.

Cukrzyca typu 2 – polega na złym wchłanianiu insuliny przez komórki, cukier nie może być rozłożony i gromadzi się w krwi. Podatne na tą postać są osoby starsze, a także z nadwagą.

W jednym i drugim przypadku kluczową rolę odgrywa niewłaściwa dieta. Spożywamy za dużo żywności wysokoprzetworzonej, słodyczy, napojów gazowanych, posiłków z fast foodów. To z tych powodów cukrzyca została uznana za chorobę cywilizacyjną, a lekarze biją na alarm.

cukrzyca

Powikłania cukrzycy

Prawidłowe leczenie cukrzycy polega na przyjmowaniu leków (głównie insuliny), stosowaniu diety, zmniejszeniu wagi ciała oraz aktywności fizycznej. Zastosowanie tych podstawowych reguł pozwala opanować chorobę i ją kontrolować.

Niestety cukrzyca nie leczona lub źle leczona jest chorobą bardzo groźną, ponieważ wywołuje wiele powikłań. Organy, którym komórki nie dostarczają odpowiedniej energii, zaczynają nieprawidłowo funkcjonować. Powikłania możemy podzielić na ostre, występujące natychmiast lub w okresie kilku godzin. Wynikają one z hipoglikemii i mogą powodować nagłe zasłabnięcie lub ketokwasicę cukrzycową. Druga grupa to powikłania długoterminowe, rozwijające się stopniowo. Do najczęściej pojawiających się komplikacji należą:

  • uszkodzenie siatkówki prowadzące do ślepoty,
  • uszkodzenie nerek,
  • uszkodzenie układu nerwowego – zaburzenie czucia w kończynach, które może doprowadzić do konieczności amputacji,
  • uszkodzenie układu krwionośnego – miażdżyca, zagrożenie zawałem serca.

Tylko ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza, stała kontrola poziomu cukru we krwi mogą skutecznie ochronić pacjentów przed powikłaniami cukrzycy. Ważną rolę spełnia w tym zakresie edukacja i świadomość pacjentów. Służyć temu mają liczne kampanie społecznościowe, poszerzające wiedzę w tym zakresie.

2 replies on “Powikłania wywołane cukrzycą”

  1. Nauczyciel pisze:

    Mamy coraz więcej dzieci z cukrzycą już w podstawówce. Wszyscy tak psioczyli na wycofanie chipsów ze szkół, ale to jedyna droga, bo to jest jakiś dramat. Już dzieciaki z przedszkola przychodzą z taką nadwagą, że aż żal patrzeć. Ale o to pretensje powinny mieć do rodziców.

    • ojciec pisze:

      A może zaczniecie kontrolować zwolnienia z WF, których jest cała masa? Bo to jest jakaś wielka patologia, że zwolnienie z zajęć mogą wypisywać rodzice i ktoś to w ogóle akceptuje. Przecież to nie powinno być dozwolone i problem otyłości i cukrzycy by się znacznie ograniczył.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 2 =