Przyczyny i zapobieganie problemom z hemoroidami

Guzki krwawnicze, lepiej znane jako hemoroidy, najczęściej kojarzą się ze stanem zapalnym, który ich dotyczy. Jest to schorzenie, któremu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, których trudno się pozbyć. Leczenie hemoroidów czasami może być szybkie i bezbolesne, jednak nie raz trzeba zastosować skomplikowane i inwazyjne metody chirurgiczne.

Zapalenie hemoroidów to stan patologiczny hemoroidów, w którym ciśnienie krwi jest w nich zbyt wysokie. Hemoroidy występują w różnych postaciach o różnym natężeniu

Przyczyny hemoroidów

Uważa się, że problemy z hemoroidami spotykają najczęściej osoby, które mają kłopoty z wypróżnianiem. Szczególnie, jeśli ktoś miewa zaparcia, jest narażony na wystąpienie stanu zapalnego, jednak niebezpieczne są również przewlekłe biegunki.

Ponadto uważa się, że istotne znaczenie dla hemoroidów ma dieta. Szczególnie chodzi tu o błonnik, a konkretnie jego niedobór. Jest to jednak pośrednio związane z problemami z wypróżnianiem. Brak błonnika powoduje bowiem, że do wypróżnień dochodzi rzadko, przez co ryzyko problemów z hemoroidami jest większe.

Hemoroidy w ciąży

Co ciekawe, często zdarzają się hemoroidy w ciąży. Zajście w ciążę jest jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia stanu zapalnego hemoroidów. Według niektórych szacunków, nawet 50% kobiet w ciąży cierpi z powodu hemoroidów. Oczywiście czasami są to mało uciążliwe postacie choroby, które mijają po kilku dniach, pozostając niezauważonymi.

W niektórych przypadkach pojawiają się jednak poważniejsze problemy i niezbędne jest podjęcie leczenia. Całe szczęście z reguły, gdy wystąpią hemoroidy w ciąży, nie jest potrzebne stosowanie radykalnych metod leczniczych. Hemoroidy po porodzie przestają bowiem być problemem, ponieważ w przeważającej części przypadków samoistnie przemijają. Leczenie hemoroidów u kobiet w ciąży ogranicza się więc jedynie do stosowania naturalnych metod leczniczych oraz odpowiedniej diety, koniecznie bogatej w błonnik w jakiejkolwiek postaci. Lekarz zajmujący się leczeniem hemoroidów to proktolog.

Co więcej, pewne dane wskazują na to, że za występowanie problemów z hemoroidami odpowiedzialna jest genetyka. Być może ludzie dziedziczą po prostu podatność na tę chorobę.

Pomimo, że wymienia się wiele czynników mniej lub bardziej związanych z występowaniem hemoroidów, nie ma pewnych dowodów na związek przyczynowo-skutkowy z chorobą któregokolwiek z nich. Tak naprawdę przyczyny schorzenia pozostają w dużej mierze niewyjaśnione.

Co zrobić, by problemy z hemoroidami się nie pojawiły?

W zasadzie, aby zapobiec pojawieniu się problemów z guzkami krwawniczymi, należy robić wiele rzeczy z tego, co określane jest jako zachowawcze leczenie hemoroidów.

Tak więc, przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią pracę jelit. Innymi słowy, konieczne są regularne wypróżnienia. Co zrobić, aby osiągnąć ten cel? Na pewno to co jest ważne, to odpowiednia dieta. Należy jeść pokarmy, które poprawiają trawienie. Warto więc spożywać dużo nieocenionego w tej kwestii, wspomnianego już wcześniej, błonnika. Ponadto, warto również spożywać duże ilości suszonych owoców.

3 replies on “Przyczyny i zapobieganie problemom z hemoroidami”

  1. konik polny pisze:

    Pamiętajcie o poduszeczce. Nie żartuję, nawet wygodne krzesło w pracy okaże się całkiem niewygodne, gdy będziecie mieli problemu z hemoroidami. Bo ból jest ogromny i doprawdy na początku wręcz nie do wytrzymania.

  2. dietetyk pisze:

    Hemoroidy pojawiają się coraz częściej, dlatego trzeba przestać słuchać porad pseudoekspertów i po prostu jeść ziemniaki. To jest nieocenione źródło błonnika, który sprawia, że zatwardzenia nie występują i tym samym nie pojawiają się hemoroidy.

  3. malwina pisze:

    zgadzam się z dietetykiem, odpowiednio zbilansowane jedzenie i unikanie zaparć to podstawa w walce z hemoroidami, stosowałam na zaparcia dicopeg, gdyby nie to pewnie bym się hemoroidów nie pozbyła nigdy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 37 = 44