Trądzik różowaty jest jedną z tych chorób dermatologicznych, w przypadku których do tej pory nie udało się dokładnie poznać i wyjaśnić mechanizmu ich powstawania. Wiadomo jednak, że istnieje grupa czynników, które albo predestynują do tej choroby, albo zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Z grubsza czynniki ryzyka w przypadku trądziku różowatego można podzielić na dwie kategorie: czynniki działajace oraz czynniki działajace wewnętrznie.
Trądzik różowaty: czynniki zewnętrzne
Do czynników zewnętrznych, jeżeli chodzi o trądzik różowaty przyczyny, zaliczamy wszystkie te czynniki, które działają z zewnątrz na naszą skórę, mogąc powodować zwiększoną podatność na trądzik różowaty. Należy tutaj wymienić przede wszystkim częstą ekspozycję na promieniowanie UV, wystawianie skóry na bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury a także długotrwałe stosowanie kremów lub maści, w których skład wchodzą sterydy. Do tej grupy czynników zalicza się również częsta ekspozycja skóry na silny wiatr. Do czynników zewnętrznych zaliczamy także zakażenie skóry wirusem HPV, nawracające stany łojotokowe oraz zakażenie mieszków włosowych niektórymi rodzajami roztoczy.
Czynniki wewnętrzne
W przypadku czynników wewnętrznych mamy do czynienia z procesami, które nie działają zewnętrznie na skórę, lecz od wewnątrz powodują zaburzenia pracy naczyń krwionośnych. Można tutaj wymienić na przykład zaburzenia hormonalne wynikające z różnych chorób ogólnoustrojowych(choroby tarczycy, toczeń rumieniowaty), nieprawidłowoą dietę(zbyt częste spożywanie pikantnych lub ciężkostrawnych potraw oraz alkoholu) a także nieprawidłowości w pracy układu trawiennego(na przykład przewlekłe problemy z trawieniem lub nietolerancja niektórych pokarmów).