Jak sobie radzić z problemami neurologicznymi dziecka?

Neurologia jest bardzo szeroką gałęzią medycyny, dlatego też w wielu miastach Polski powstają specjalistyczne poradnie neurologiczne. Zatrudnieni w nich lekarze neurolodzy zajmują się kompleksowym diagnozowaniem i leczeniem poważniejszych zaburzeń neurologicznych, jak również chorób przejściowych. Wszelkie objawy ze strony układu nerwowego wymagają natychmiastowej konsultacji ze specjalistą, nawet gdy wydają się banalne. U dzieci pierwsze objawy poważnych chorób, takich jak padaczka, autyzm czy zapalenie opon mózgowych, zaczynają się właśnie niewinnie – nadmiernym napięciem mięśni, złą koordynacją ruchową, i często rodzice zrzucają te objawy na karb młodego wieku dziecka.

Poradnia neurologii dziecięcej to miejsce, w którym nie lekceważy się nawet najmniejszych objawów chorób, z którymi przychodzą rodzice. Podstawowymi badaniami, jakie wykonuje na pierwszej wizycie neurolog, są badania bezinwazyjne, bardzo proste. Na przykład – dotykanie czubka nosa naprzemiennie raz jedną ręką, a raz drugą przy zamkniętych oczach. Lekarz zechce też młoteczkiem neurologicznym zbadać odruchy rdzeniowe, uderzając nim w zagłębienie pod rzepką. Tak proste badanie można wykonać nawet u malutkich dzieci, choć nie zawsze jest to proste. Dzieci boją się lekarzy i wzbraniają się przed jakąkolwiek ingerencją w ich cielesność, nawet gdy jest to krótkie i bezbolesne.

Zobacz: Neurolog Gdańsk – Lifemedica w Gdańsku.

Dlatego właśnie osobno prowadzi się poradnie neurologiczne dziecięce, a osobno dla dorosłych. W dziecięcych zatrudnieni są lekarze, którzy będą mieli odpowiednie podejście do pacjenta, będą potrafili odwrócić jego uwagę od nieprzyjemnego badania i wzbudzą jego zaufanie. Poradnia neurologiczna dla dzieci jest wyposażona w odpowiedni sprzęt, który pozwoli zdiagnozować choroby natury neurologicznej nawet u dzieci, które kompletnie nie chcą współpracować z lekarzem. To bardzo ważne, bo w przypadku schorzeń neurologicznych nie wolno odwlekać wizyty u lekarza i diagnozy do czasu aż dziecko będzie starsze i będzie lepiej współpracowało. Wczesne wykrycie choroby o tym podłożu pozwoli zapobiec jej rozwojowi, podjąć leczenie i być może nawet cofnąć postęp choroby. W przypadku chorób takich jak autyzm czy inne, objawiające się upośledzonym funkcjonowaniem w społeczeństwie, wczesne wykrycie choroby spowoduje, że rodzic rozpocznie jak najszybciej terapię. Z kolei szybkie rozpoczęcie pracy nad każdą chorobą neurologiczną nie dopuszcza do jej rozwoju i sprawia, że można w ciągu kilku lat wyrównać intelektualny poziom dziecka do poziomu rówieśników.

Czytaj również: http://leczymydzieciaki.pl/

Schorzenia neurologiczne u dzieci są bardzo charakterystyczne. Objawiają się zwykle problemami w koordynacji ruchowej, trudnościami w komunikacji z otoczeniem, bardzo widocznym opóźnieniem rozwoju. Przeważnie choroby neurologiczne nie dają objawów bólowych, a raczej w postaci wszelkich niedowładów. Należy stale kontrolować poziom rozwoju dziecka i konsultować z pediatrą nawet najmniejsze wątpliwości. Wszystko po to, by udać się do poradni neurologicznej zanim będzie za późno. Na szczęście medycyna stale postępuje do przodu i dziś coraz mniej chorób neurologicznych jest nieuleczalnych lub nie do opanowania.

Warto sprawdzić również więcej informacji a portalu http://zdrowykredens.net.pl/

2 replies on “Jak sobie radzić z problemami neurologicznymi dziecka?”

  1. Zorro pisze:

    Badania neurologiczne u dzieci są obowiązkowe i teoretycznie wykonywane, ale doskonale wiemy jak często się to dzieje. Powiedzieć, że robią to po łebkach, to nic nie powiedzieć. Mam wrażenie, że część neurologów zachowuje się tak, jakby pracowali za karę. Trzeba było zostać dentystą, a nie teraz fochy stroić w pracy!

  2. Krysia pisze:

    Neurologa dziecięcego powinno się odwiedzić z dzieckiem w pierwszych latach jego życia, bo w przeciwnym razie może być już za późno na rozpoczęcie terapii zmian, które mogą się pojawić niezależnie od tego jak bardzo się o dziecko dba. Wady wrodzone to często schorzenia i choroby, którym nie można zapobiegać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 2 =