Na chorobę refluksową choruje coraz więcej Polaków. Ta liczba jest już tak poważna, że spokojnie można mówić o chorobie refluksowej, jako chorobie cywilizacyjnej. A z tym, jak powszechnie wiadomo, już nie ma żartów. Szczególnie, że refluks żołądkowy, który zostanie przez nas zlekceważony, może mieć naprawdę bardzo opłakane skutki. Od stanów zapalnych: gardła, przełyku, krtani czy nawet płuc lub oskrzeli, po nowotwory. A tych z pewnością każdy z nas chciałby uniknąć. I nic w tym dziwnego – zdrowie mamy tylko jedno. Zdrowie też, niestety, jest relatywnie łatwo stracić, a jego odzyskanie może być procesem niezwykle trudnym, złożonym i takim, który pochłonie mnóstwo czasu i pieniędzy. Dlatego dużo lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego też profilaktyka zdrowotna jest rzeczą tak istotną. Chodzi też w niej o to, by pozbyć się złych nawyków. Nawyków takich, jak spożywanie fast-foodów, palenie papierosów, podjadanie w nocy, nadmierne spożywanie rzeczy tłustych i smażonych. Również nadmierne spożywanie napojów gazowanych i potraw, które pobudzają produkcję kwasów, może doprowadzić do refluksu.
Objawy refluksu
Wiemy już co może się stać w sytuacji, w której zlekceważymy objawy refluksu i nie rozpoczniemy procesu leczenia. Jednak jakie są to objawy? Do objawów refluksu możemy zaliczyć przede wszystkim cofanie się treści żołądkowych – nie tylko jedzenia, ale również enzymów trawiennych i kwasów, które występują w żołądku – w tym również kwasu solnego. A są to rzeczy, które z całą pewnością nie powinny znaleźć się w naszym przełyku. Bo jeżeli już się tam znajdą – mogą prowadzić do stanów zapalnych i występowania bardzo groźnych nadżerek. Do innych objawów tej choroby możemy zaliczyć też:
– częste odbijanie się,
– palący ból nadbrzusza,
– palący i promieniujący ból mostka,
– nadkwasota.
Leczenie refluksu
Refluks żołądkowo-przełykowy, jak każdą chorobę, można, a nawet trzeba leczyć – o tym więcej znajdziesz tutaj: http://poradnikrefluksowy.pl/. Zwłaszcza, że wiemy już jak bardzo poważne konsekwencje może mieć zaniedbanie leczenia tej dolegliwości. Leczenie refluksu w dużej mierze polega na zmodyfikowaniu swojego trybu życia i odżywiania. Bez tego przyjmowanie żadnych leków na refluks nie ma głębszego sensu. Dieta powinna być lekkostrawna, konieczne jest też pozbycie się złych nawyków – w tym palenia papierosów, podjadania w nocy, picia alkoholu czy nadmiernego spożywania napojów gazowanych.
Zmiana trybu życia to rzecz, którą powinniśmy zrobić w absolutnie pierwszej kolejności. Bez tego naprawdę leczenie refluksu nie będzie należało do skutecznych, a z jego objawami i skutkami, które mogą wywołać, możemy się zmagać przez naprawdę długie lata. I jest to rzecz, której zdecydowanie trzeba uniknąć. Czymże jest bowiem kilka wyrzeczeń, jeżeli możemy zyskać tym całe lata życia w zdrowiu, spokoju i bez bólu? Przecież naprawdę lepiej jest zapobiegać niż leczyć.