Infekcje intymne o podłożu bakteryjnym i grzybiczym to najczęściej występujące jednostki chorobowe w obrębie pochwy. Szybka diagnoza i właściwe postępowanie lecznicze pozwala na pozbycie się ich w błyskawicznym tempie.
Podejrzewasz, że masz infekcję intymną? Dowiedz się, czy Twoje przypuszczenia są słuszne. Zapraszamy do lektury artykułu, którą Nasza poradnia ginekologiczna przygotowała specjalnie dla Ciebie!
Objawy
Zwróć szczególną uwagę na okolice intymne. Przede wszystkim, przyjrzyj się wydzielinie z pochwy – jej wyglądowi (kolorowi, konsystencji), zapachowi i ilości. Jeśli jest nieprawidłowa, to znaczy szara, zielonkawa, lekko brązowa, żółta lub/i ma bardzo nieprzyjemny zapach oraz/albo jest jej wyjątkowo dużo – masz do czynienia z upławami..Mają one złą sławę, ponieważ mogą współistnieć z infekcjami pochwy różnego rodzaju (ale nie muszą). Do standardowych objawów infekcji intymnych należą również dolegliwości bólowe, w obrębie sromu i pochwy oraz swędzenie czy pieczenie części intymnych ciała. Podobnie jak upławy z pochwy, nie muszą świadczyć o infekcji, są jednak tak samo istotnym znakiem ostrzegawczym.
Zobacz: Ginekolog Gdańsk
Przyczyny
Jeśli zidentyfikowałaś u siebie jeden lub kilka z powyższych objawów, możesz podejrzewać infekcję intymną. Tym bardziej, jeśli w ostatnim czasie znalazłaś się w grupie kobiet obarczonych podwyższonym ryzykiem zachorowania na nią. Zastanów się czy ostatnio stało się coś, co mogło przyczynić się do powstania infekcji w obrębie sfer intymnych Twojego ciała. Czy korzystałaś z publicznej toalety, basenu, łazienki na siłowni/w klubie fitness – jeśli tak, mogłaś zarazić się bakteriami lub grzybami od innych ludzi. Czy zmieniłaś partnera seksualnego – mógł przenieść na Ciebie infekcję. Czy miałaś problem z utrzymaniem higieny ze względu na podróż czy biwak – bakterie czy grzyby mogły się rozprzestrzenić. Czy w ostatnim czasie byłaś narażona na stres? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiedziałaś „tak” – biegnij do ginekologa!
Zobacz też: Portal o Zdrowiu i Życiu – lifestylemagazyn.pl
Wizyta lekarska
Zarówno w przypadku uzasadnionych powyższymi pobudkami, jak i nieuzasadnionych podejrzeń infekcji intymnych, niezmiennie za każdym razem, powinnaś je konsultować z lekarzem ginekologiem. Po wizycie i badaniu poradnia ginekologiczna wykona Ci odpowiednie badania diagnostyczne w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji oraz sprecyzowania jej rodzaju. Na podstawie ich wyników ginekolog dobierze Ci odpowiednie antybiotyki i zleci właściwe postępowanie w ramach kuracji.
Infekcja intymna? Nieprzyjemny, ale niegroźny kłopot! Wydaje Ci się, że może Ciebie dotyczyć? Sprawdź to jak najszybciej u ginekologa. Nie bój się wizyty i badań, lecz się, jak najszybciej się da i ciesz się dobrym zdrowiem intymnym. To takie proste!