USG jamy brzusznej jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem

USG jamy brzusznej jest bezinwazyjnym, bezbolesnym badaniem służącym do diagnozowania szerokiego spektrum chorób narządów wewnętrznych. Wskazaniem do jego wykonania są objawy takie jak przewlekłe bóle brzucha, ostry ból, utrzymująca się gorączka o niewiadomym podłożu, szybka utrata masy ciała, nienaturalne ulub szybkie powiększenie obwodu brzucha, przedłużająca się biegunka i / lub wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego lub z dróg rodnych oraz zmiany dające się wyczuć dotykiem, takie jak guzy.

Nawet, jeśli żaden z powyższych objawów nie występuje, specjaliści sugerują, aby traktować usg jamy brzusznej jako rutynowe badanie, przeprowadzane raz na trzy lata, lub częściej. Dzięki tej metodzie w szybki i dokładny sposób, bez dyskomfortu pacjenta, można zbadać wątrobę, pęcherz, nerki, śledzionę, trzustkę, drogi żółciowe, macicę i przydatki, prostatę oraz duże naczynia krwionośne.

Jak przygotować się do badania?

Na kilka dni przed planowanym badaniem USG brzucha nie powinno się spożywać potraw ciężkostrawnych i takich, które powodują wzdęcia, ponieważ obecność gazów może zafałszować w niektórych przypadkach wynik badania. Zwykle sugeruje się wykonywania badania na czczo, ale oczywiście w nagłych przypadkach wymagających interwencji lekarskiej, przeprowadza się badanie natychmiast, bez uwzględniania tych warunków. Osoby palące papierosy powinny powstrzymać się od folgowania swojemu nałogowi bezpośrednio przed badaniem, ponieważ także dym może mieć wpływ na jakość obrazu ultrasonografu.

Pomocne w prawidłowym wykonaniu badania jest także wypełnienie pęcherza moczowego, zwykle więc zalecane jest wypicie litra wody, mniej więcej na godzinę wcześniej.

Przebieg badania

Podczas przeprowadzania USG jamy brzusznej wystarczy odsłonić odpowiednią część brzucha w zależności od obszaru, który będzie badany. Najczęściej traktuje się to badanie kompleksowo i poza skupieniem się na istocie problemu, kontrolnie sprawdza się także pozostałe narządy. Skórę smaruje się żelem, po czym przykłada do niej głowicę aparatu, która przenosi obraz narządów na monitor. Badanie trwa kilka minut i nie sprawia pacjentowi żadnego dyskomfortu. Jest również całkowicie bezpieczne i może być wykonywane wielokrotnie w krótkich odstępach czasu.

USG jamy brzusznej pozwala ocenić ogólny stan narządów i wychwycić nieprawidłowości w ich budowie oraz pojawiające się zmiany. Stosowane w szeroko pojętej profilaktyce pozwala szybko potwierdzić diagnozę wystawioną na podstawie opisu objawów i zastosować ukierunkowane leczenie.

Więcej na: http://poradniausg.pl/zabiegi/usg-jamy-brzusznej/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 69 = 71