Chlamydia jest bardzo ważnym klinicznie oraz epidemiologicznie gatunkiem bakterii. Choć często jest lekceważony przez osoby zakażone, to jednak każdy z jego trzech rodzai może prowadzić do poważnych komplikacji.
Rozróżnia się trzy rodzaje choroby. Chlamydia pneumoniae przenosi się za pomocą drogi kropelkowej, a jednym z jej niepokojących objawów jest zapalenie oskrzeli lub krtani. Może również dojść do uszkodzenia nabłonka rzęskowego w oskrzelach. Bakteria atakuje najczęściej osób młodych i osób w podeszłym wieku. U drugiej grupy wiekowej zapalenie płuc może nawet zagrażać życiu. Zakażenie leczy się niezwykle ciężko, bowiem bakteria jest odporna na wszelakie antybiotyki.
Chlamydia
Chlamydia Trachomatis to kolejny gatunek bakterii. Atakuje ona – u kobiet – narządy rodne i jest przyczyną wielu groźnych stanów zapalnych. Tenże rodzaj może finalnie doprowadzić u kobiet do powikłań podczas ciąży, a nawet – co gorsza – bezpłodności. Wirus przenosi się drogą płciową. Najbardziej zagrożone są są osoby młode, a także pary nie stosujące prezerwatyw. Objawami u kobiet są między innymi bóle podczas oddawania moczu lub śluz wydobywający się z pochwy. Nieleczona choroba może być też skutkiem zmian nowotworowych. Mężczyźni z kolei odczuwają pieczenie podczas oddawania moczu lub bóle stawów. Chorobą można zarazić się również podczas wizyty na basenie. Trachomatis leczy się przy pomocy antybiotyków.
Kolejnym i ostatnim zakażeniem jest Chlamydia psittaci. Można się nią zarazić przez kontakt z zarażonymi ptakami, jak również od osób już chorujących, jednak drugi przypadek jest rzadszy. Jest ona groźna dla człowieka, a sam jej przebieg – bardzo ciężki. Bakteria przedostaje się do organizmu człowieka drogą kropelkową, a następnie przenosi się poprzez krew do śledziony, pęcherzyków płucnych czy wątroby. Wówczas pęcherzyki i śródbłonek płucny poddają się zmianom martwiczym oraz krwotocznym, a na koniec obumierają. Jej objawami są między innymi bóle głowy albo bóle opłucnowe. Sami zarażeni mogą być zdenerwowani, a także poddać się stanom depresyjnym i bezsenności. Psitacci może prowadzić do anemii, o czym warto pamiętać. Leczenie to zazwyczaj przyjmowanie odpowiednich antybiotyków, jednak przy ciężkim przebiegu choroby zakażony zmuszony jest przebywać w szpitalu.
Testy PCR
Testy na Chlamydię są zlecanie bardzo rzadko, w związku z czym warto przebadać się indywidualnie, jeśli istnieje podejrzenie zakażenia. Chlamydia test, inaczej nazywany PCR jest niezwykle skuteczny; jego współczynnik wynosi prawie aż sto procent. Z tego też powodu osoba przebadana nie musi martwić się o jakiekolwiek błędy podczas odczytywania wyników.
Więcej na temat testów PCR przeczytasz tutaj
Test można zrobić za pomocą zestawu pobraniowego w swoim domu. Należy pobrać wymaz, między innymi z dróg rodnych lub gardła, a następnie przenieść na test. Po chwili ukaże się właściwy wynik. Ważne jest, by odpowiednio pobrać śluz (bądź ślinę) oraz właściwie nanieść go. PCR charakteryzuje się bardzo dużą czułością. Domowy test na Chlamydię jest najlepszy w celu sprawdzenia własnego stanu zdrowia.
Zapraszamy również na portaldermatologiczny.pl