Wskazania do zabiegu in vitro

Posiadanie własnego potomstwa to ważna sprawa w życiu wielu osób. Spełnia ona bowiem nie tylko potrzeby rodzicielskie, ale także ważną funkcję społeczną. Wysoki wskaźnik przyrostu naturalnego to gwarancja solidnego i trwałego rozwoju danego społeczeństwa. Niestety współcześnie wiele par ma spore problemy z poczęciem dziecka w sposób naturalny. Z pomocą przychodzą tu różnego rodzaju sposoby leczenia niepłodności. Jedną z najbardziej popularnych, a zarazem wzbudzających najwięcej kontrowersji, jest metoda sztucznego zapłodnienia. Nazywana jest ona metodą in vitro.

Kiedy warto zrobić in vitro

Wskazania i zalecenia do przeprowadzenia tej metody mogą być różne. Często metoda ta zalecana jest przez lekarzy specjalistów, jako ostateczność. Zabieg ten wiąże się bowiem z wieloma wyrzeczeniami ze strony kobiety i nie pozostaje także obojętny dla jej organizmu. Zapłodnienie in vitro jest także zabiegiem wyjątkowo drogim. Nie każda para liczyć może zaś na jego refundację z budżetu państwa. Czasem potrzebnych jest także wiele, następujących po sobie zabiegów, by uzyskać końcowy sukces.

Nieuleczalna bezpłodność

Wskazania do in vitro to przede wszystkim stwierdzona niepłodność, która nie może zostać wyleczona innymi środkami. Często in vitro zalecane jest także wówczas, gdy lekarze nie mogą znaleźć przyczyny niepłodności kobiety. Częstym wskazaniem do sztucznego zapłodnienia jest również zła jakość nasienia u mężczyzny: liczba tak zwanych ruchomych plemników może być na przykład zbyt mała. Najczęściej mówi się tu wówczas o liczbie mniejszej od jednego miliona. Również całkowita liczba plemników może nie być wystarczająco duża – mowa tu wtedy o liczbie poniżej dziesięciu milionów.

Wady w budowie jajowodów i nie tylko

Kolejne z przyczyn, które mogą skłaniać pary do rozpoczęcia procedury in vitro to również brak jajowodów lub ich niedrożność u kobiety, zaburzenie funkcjonowania jajników, a także silne zakłócenia gospodarki hormonalnej organizmu.

Endometrioza to także słowo klucz, które często pojawia się w przypadku zagadnienia oraz zaleceń zabiegu in vitro. Jest to schorzenie kobiece, które polega na nieprawidłowym występowaniu błony śluzowej macicy. Mówiąc w dużym skrócie: endometrium występuje w przypadku kobiet cierpiących na to schorzenie, także poza jamą macicy. Mogą to być takie narządy, jak jajowody, jajniki czy choćby nawet i jama otrzewna. W przypadku zaawansowanych i silnie rozwiniętych etapów endometriozy może dochodzić do zaburzeń płodności. W takim wypadku częstym i efektywnym rozwiązaniem jest właśnie zabieg sztucznego zapłodnienia, czyli in vitro właśnie.

In vitro przy nowotworze i HIV

Inne wskazania to także między innymi: nosicielstwo wirusa HIV lub HCV przez mężczyznę, przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników, rozpoczęcie przez kobietę leczenia przeciwnowotworowego, mogącego mieć wpływ na jajniki.

Decyzja o podjęciu leczenia niepłodności tą właśnie metodą wymaga oczywiście zawsze dogłębnej konsultacji z lekarzem oraz specjalistycznych badań. Obecnie działa w Polsce wiele klinik leczenia niepłodności, które oferują specjalistyczne badania oraz diagnostykę w tym zakresie.

3 replies on “Wskazania do zabiegu in vitro”

  1. lekarz pisze:

    Nie rozumiem ludzi, którzy decydują się na in vitro podczas terapii nowotworów. Oczywiście każdy ma wolny wybór i może robić co chce, ale według mnie to przejaw najwyższej formy egoizmu. Bo albo się uda, albo się nie uda… A dziecko zostanie potem bez matki albo ojca, z rozbitą rodziną, albo i na pastwę losu. Tylko, że nikt o tym nie myśli, bo w dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim JA, moje tu i teraz.

  2. ważniak pisze:

    Nie ma czegoś takiego jak nieuleczalna bezpłodność. Kiedyś zapalenie płuc też było niewyleczalne. Wszystko jest kwestią czasu i rozwoju medycyny. I żadne in vitro nie będzie potrzebne, bo to jest jak leczenie grypy cholerą. A raczej jak leczenie kataru przy grypie. Trzeba usuwać przyczyny chorób i niedoskonałości, a nie leczyć ich skutki.

    • Adrian pisze:

      Baju baju, będziem w raju. I co z tego, że KIEDYŚ będzie to uleczalne i na wszystko będzie łatwa pigułka? Na dziś bezpłodność to problem milionów ludzi i dla wielu z nich jedynym rozwiązaniem jest in vitro. Zapłodnienie to nie samochód, który można sobie kupić na emeryturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

54 + = 62